About Unicorn
Polish language version by Anna Jednacz
Anna Jenacz - editor
Jednorożce

Historia Jednorożców przez wieki...Zagadka Jednorożca

Jednorożec jest jednym z najbardziej tajemniczych zwierząt, o których istnieniu słyszał świat. Wychwalano go w podaniach ludowych, pieśniach, wierszach i opowieściach przez wieki. Jednak pozostaje nadal jedną z wielkich niewyjaśnionych tajemnic tego świata. Pomimo wiary w jego istnienie, nie wiadomo, czy tak naprawdę był kiedykolwiek widziany. Co więcej, postrzeganie tego zwierzęcia przez Chińczyków znacznie różni się od zachodniego wizerunku konia z białą grzywą .Jedyną cechą wspólną wszystkich jednorożców jest pojedynczy róg na środku czoła. Jeszcze bardziej mistyczny wydaje się prawdziwym zwolennikom jednorożców fakt,że zwierzęta owe wymarły, podobnie jak dinozaury, mamuty i Potwór z Loch Ness. Inni jednak wierzą, że nadal żyje w odległych rejonach naszego globu i może być zauważony tylko przez ludzi o niezwykłej szczerości i walorach duszy. Przyjrzyjmy się więc dokładnie pozycji, którą jednorożec zajmuje w świecie kultury i historii.


Jednorożec ze Wschodu

Jednorożec wystepuje w chińskiej mitologii od tysiąca lat. Pojawiał się w różnych formach, ale najbardziej znany jest wizerunek bestii z korpusem jelenia, ogonem lisa, kopytami konia i jednym, krótkim rogiem wyrastajacym ze środka jej czoła. Na grzbiecie można zauważyć pięć kolorów sierści, które reprezentują 5 świętych chińskich barw: czerwoną, żółtą, niebieską, białą i czarną. Sierść na brzuchu jest koloru żółtego. W niektórych przypadkach, zdarza się im posiadać zielona łuskę, co upodabnia je do smoków. Chiński Jednorożec to inaczej Kilin (wymawiane jako czi-lin). Nazwa ta powstała z połączenia Ki, męskiego jednorożca i Lin-żeńskiego jednorożca. Jest to tak uważne zwierzę, że podczas swoich wędrówek nigdy nie nadepnie na najmniejsza żywą istotę. Żywi się wyłącznie roślinami, których już nie ma na ziemi. Może zyć przez 1000 lat. Kilin narodził się z wnętrza ziemi i należy do grupy czterech zwierzat dobrego omenu (razem ze smokiem, feniksem i zółwiem). Przepowiada przyszłość i jest jednym z podstawowych elementów życia.


Pierwsze Jednorożce

W mitologii chinskiej jednorożec jest zwiastunem dobrej nowiny, który przybywa tylko z ważną misją. Jego pojawienie się interpretowano jako zwiastun dobrych czasów. Dlatego jego nieobecność na ziemi przez wieki sugeruje, że żyjemy w złych czasach. Pojawia się, kiedy czasy są dobre i rządzi dobroć.

Jeden z pierwszych jednorożców rzekomo pojawił się 5000 lat temu, żeby przekazać cesarzowi Fu Hsi tajniki języka pisanego. Później, prawie 4700 lat temu w 2697 B.C. następny jednorożec pojawił sie w ogordach Żółtego Cesarza ( Huang Di).To niezwykłe zdarzenie w pojęciu cesarza miało oznaczac, że jego rządy będą długie i spokojne. Dwa jednorożce żyły również za rządów cesarza Yao, czwartego z Pięciu cesarzy, którzy nadali kształt światu 4000 lat temu.


Narodziny i Śmierć Konfucjusza - przepowiednia Jednorożca

Chińczycy wierzyli również, że jednorożce mogą przepowiedzieć narodziny wielkich ludzi, czego przykładem był filozof Konfucjusz. W 551 B.C. ciężarna matka Konfucjusza spotkała w lesie jednorożca. Dał jej kawałeczek "jade" i położył jej głowe na kolanch. Zrozumiała powagę sytuacji i uznała to za znak od bogów.


Inne Jednorożce ze Wschodu


Istniała tradycja wierzeń związanych z Jednorożcem. W Japonii był on znany jako Kirin. Miał kudłatą grzywę i ciało byka. W przeciwieństwie do chińskiego jednorożca, japońska bestia była postrachem dla przestępców. Posiadała zdolność wykrywania winy. Sędziowie używali jednorożców do wykrywania winy w czasie procesów sądowych.

Arabski jednorożec zwany Karkadann posiadał magiczne zdolności. Jego róg chronił przed skorpionami, a spożywanie jego mięsa pozwalało pozbyć się demonów. Bazując na opisach zawartch w starożytnych tekstach, eksperci sądzą, że Karkadann był w rzeczywistości oryxem, dużą antylopą, która wyglada jakby miała jeden róg, gdy patrzy się na nia z boku. ( Wizerunek tego jednorożca chciałam nabyć w grudniu 2001 w sklepie w centrum handlowym w Jankach, ale za długo się zastanawiałam i ktoś mnie ubiegł... L.)


Sławne widzenia Jednorożców:

Adam - Eden - Poczatek czasu
Cesarz Fu Hsi - Chiny - 5000 lat temu
Cesarz Huang Di - Ogrody Cesarskie w Chinach - 2697 B.C.
Cesarz Yao - Chiny - 2000 B.C.
Konfucjusz - Chiny - 551-479 B.C.
Aleksander Wielki - Azja - III wiek B.C.
Juliusz Cezar - Germania - I w B.C.Zachodni Jednorożec

Herodot, jako pierwszy wspomniał o jednorożcu, zreszta w bardzo "ostry" sposób. Możecie sobie przeczytać o tym w oryginalnym angielskim arykule, do którego link podam na końcu tej pisaniny. W IV w. B.C. jednorożec stał się bardzo popularnym zwierzęciem w zachodnim świecie. Sto lat później opisywał go grecki historyk i fizyk, który podrózował do Persii. Z podróży tej przywiózł on magiczne historie opowiedziane mu przez kupców, którzy przejezdżali przez Indie. Pomimo, że mędrzec ten nie widział jednorożca, opisuje go jako istotę o kształtach konia, białym umaszczeniu tułowia, czerwonej głowie, oczach byka i prostym rogu wyrastajacym mu z czoła. Jako fizyk, zainteresował się bardzo rogiem, który miał ochraniać przed śmiertelnymi truciznami. ( O czym można przeczytać w świetnej książce phantasy "Pył z księżyca") Kubki do napojów zrobione z rogu miały neutralizowac truciznę, która się w nich znalazła. Arystoteles również dowodził, że jednorożec był najprawdopodobniej prawdziwym zwierzęciem, ale nie wierzył w magiczne historie dotyczące rogu. Znany historyk Plini opisał jednorożca w swojej "Historii Naturalnej", jako zwierzę występujące w Indiach. Jenorożec, według Plini, to było zwierzę z ciałem konia, głową jelenia, ogonem dzika, stopami słonia i pojedynczym czarnym rogiem.


Jak złapać Jednorożca

W Średniowieczu, że pomimo tego, iż Jednorożca nie można upolowac, jest on tak zachwycony obecnością pięknej dziewicy, że podbiegnie do niej i położy jej głowę na kolanach. Wydawca Marco Polo - pan colonel Yule twierdzi, że jednorożec nie był zachwycony prawością panny, ale zapachem jej sukienki. Jedynym sposobem na złapanie jednorożca było wysłanie dziewice w miejsce, gdzie jednorożec najczęsciej był widziany. Kiedy jednorożec ją widział, podbiegał i kładł głowę na kolanach i myśliwi mogli go łatwo schwytać.


Jednorożce na niebie


Pierwsza wzmianka o konstelacji jednorożca była napisana przez Jakuba Bartscha w roku 1624. Gwiazdy Jednorożca były wnikliwie opisane przez Heweliusza. Droga Mleczna przebiega przez środek tej konstelacji. Jest w niej 146 gwiazd, które można zobaczyć na niebie.


Jednorożce w Biblii


Zgodnie z Księgą Powstania, Bóg pozwolił Adamowi nazwać wszystko, co zobaczy. W niektórych tłumaczeniach Biblii, jednorożec był pierwszym nazwanym zwierzęciem, dlatego można go uznać za najważnejsze stworzenie na świecie. Kiedy Adam i Ewa opuścili Raj, jenorożec poszedł z nimi. Był uznawany za symbol czystości i wstrzemięźliwości. Dlatego, uważa sie, że czystość jednorożca w mitach ma źródłao w opisach biblijnych. Biblia przedstawia również odpowiedź na pytanie, dlaczego jednorożec nie był od tak dawna widziany. Podczas powodzi, która ogarnęła świat na 40 dni i nocy, Noe wziął dwóch przedstawicieli każdego gatunku zwierzat, ale nie było wsród nich jednorożców. Żydowska legenda mowi, że jednorożce były poczatkowo na pokładzie, ale wymagały tyle miejsca i uwagi, że Noe pozbył się ich. Utonęły, albo udało im się przeżyć gdzieś w świecie ...